Amikor Washington nemzetbiztonsági kockázatra hivatkozik a Kínával szembeni vámháború okaként, tapintatosan nem hozza szóba, hogy csúcstechnológiás fegyveriparának nagy része a kínai kritikus ásványoktól függ.
Az Egyesült Államok és Kína között kirobbant politikai csatározások és a kereskedelmi háború zajában halkan húzódik meg egy olyan tény, amely nem kis mértékben változtatja meg a vámcsaták mögöttes értelmét: Amerika fegyveripara óriási mértékben függ a Peking által biztosított kritikus ásványoktól. A csúcstechnológiás fegyverzetek legfontosabb alkatrészei alapvetően antimon, germánium, gallium, volfrám vagy tellúr felhasználásával készülnek, ezeknek a kritikus anyagoknak pedig nemcsak az előállításában, de a feldolgozásában és az exportjában is globális hegemón hatalomnak számít Kína.
A Govini információs védelmi vállalat új tanulmányában 1900 amerikai fegyverben és fegyverrendszerben nem kevesebb mint 80 ezer olyan alkatrészt azonosított, amely az említett öt elem felhasználásával készült. Ez azt is jelenti, hogy az összes amerikai fegyver 78 százalékában használnak azokból az anyagokból, amelyeknek biztosításáért elsősorban Kína felel. Igazi mélyütést kapott tehát az Egyesült Államok, amikor a Trump-vámokra válaszul Peking a legszigorúbb exportkorlátozást vezette be a kritikus ásványokra vonatkozóan, egyben jól megvilágította kiszolgáltatottságát annak a Pekingnek, amelynek szerepét a globális kereskedelemben éppen készül tönkretenni.
A vámok emelése csupán egy része Peking kereskedelmi háborús arzenáljának. A valódi ütőlap a kezében a ritkaföldfémek exportkorlátozása és tilalma. Washingtonnak jelenleg esélye sincs gyors diverzifikációra, az egyetlen lehetősége az lesz, ha átgondolja a Kínával szemben elindított hadjáratát.
A hegemónia fegyvere
Kína kimutatta már a foga fehérjét, amikor 2023 nyarán a galliumra és germániumra, tavaly februárban a volfrámra, a tellúrra, a bizmutra, a molibdénre és az indiumra, majd pár hónappal később az antimonra is bevezette az exportellenőrzést. Bár ez elméletileg nem jelent tilalmat, a gyakorlatban állami engedély szükséges minden ilyen jellegű exporthoz – ez pedig egyenlő a kereskedelem leállításával.
Óriási a kár, amit a kínai export befagyasztása okozhat az amerikai hadiiparnak. Az elmúlt 15 évben az öt kritikus elem amerikai fegyverekben való felhasználása évente átlagosan 23,2 százalékkal nőtt. A Govini-jelentésben megnevezett kulcsfontosságú elemek közül az antimon például az F–35 rakétaelhárító rendszerének nélkülözhetetlen összetevője, a galliumot a fejlett radarokban, a germániumot a nukleáris érzékelő rendszerekben vagy az ukrajnai háború egyik slágerfegyvere, a Javelin rakéta optikájában, a volfrámot a páncéltörőkben, míg a tellúrt a támadó drónokban használják.
Az elnök lényegesen csökkentené a Kínára kivetett brutális vámokat, ám azt várja, hogy Peking tegye az első lépést. Az azonban sokkal jobb pozícióban van – és nem mozdul.
Bár az Egyesült Államok törekszik a diverzifikációra, a jelentésben említett 1900 fegyverrendszer teljes gyártási folyamatát vizsgálva Kína az ellátási láncok kulcsszereplője: a germánium 82,4 százalékától a tellúr 91,2 százalékáig. A finomított antimon esetében az amerikai fegyveriparnak csupán 19 százalék áll rendelkezésre Kínán kívüli forrásból. Ha Peking elzárja a csapot (márpedig éppen azt teszi), az
az ellátási láncok súlyos sérülésével a költségeket is emelni fogja és a gyártást is jelentősen lelassítja az Egyesült Államokban.
Hogy a lista bővüljön, Kína a tizenöt, szintén nélkülözhetetlen ritkaföldfém globális gyártásának és feldolgozói kapacitásának több mint 90 százalékát birtokolja. Amikor tehát e hónapban hét ritkaföldfémre vetett ki exporttilalmat a Trump-vámokra adott válaszként, egyértelmű jelzést küldött Washingtonnak, hogy mi fog történni, ha az amerikai elnök nem enyhít a vámokon, és továbbra sem hajlandó konstruktív, az egész világkereskedelem szempontjából létfontosságú megállapodást kötni.
Az egész világot felforgatják a Donald Trump által bejelentett vámtarifák és viszonossági vámok. Az Európai Unió vesztes pozícióból próbál egyezkedni az Egyesült Államokkal, és Kína is okozhat meglepetéseket. Megnéztük, hogyan is érintené Európát és benne hazánkat a tényleges vámháború.
„A nukleáris elrettentés olyan államokkal és katonai koalíciókkal kapcsolatban valósul meg, amelyek Oroszországot potenciális ellenségnek tekintik” – jelentette ki Szergej Sojgu.
Magyar Péter a mai közéletben a legismertebb nőbántalmazó, nárcisztikus pszichopata. Az a csoda, hogy Magyar felesége ezt az egészet túlélte, és abból a pokolból karriert épített.
p
1
0
8
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 18 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Ehetős Odó
2025. április 29. 18:53
A kínai humoros népség.
Pár éve jót röhögtem, amikor a germánok meg a gallok elkezdtek velük szívóskodni és szankciókkal fenyegetőzni.
Erre a vicces kis sárgák tiltólistára helyezték a germánium és a gallium exportját…
A fémeket végtelen ideig lehet tisztogatni, 100%-osak sohasem lesznek.
A 99%-os már tiszta. Ehhez képest a 99,999%-os tisztaságút sokkal drágább és sokkal tovább tart előállítani, ezért olyant csakis drága fémekből csinálnak.
Annál tisztábbat nem csinálnak, mert minek. Ez a két véglet a tiszta tisztaságban, 99%-tól 99,999%-ig.
Ráadásul egy részüket semmire sem használják az iparban tisztán, csakis ötvözetben.
Úgyhogy jó pár fémből tisztát csak a tudósok és a gyűjtők számára gyártanak kis tételben. Az iparnak nem kellenek.
Jó hobbi a Mengyelejev táblázat elemeit összegyűjteni. Drága és nehéz. Kémia órákon csak beszélnek róluk, de bemutatni nem tudják azokat.
Én, a kisember, ezen csak nevetni tudok.
Hülye politikusok.
Politikus hülyék.
Teljesen hihetetlen, hogy a kínaiak ilyen ostobák lennének.
Az amerikai ostobaságot elhiszem. :)